Zlepšete dopravu s námi

Takový byl název kreativní soutěže, kterou mezi základními a středními školami vyhlásilo Centrum dopravního výzkumu. Jejím smyslem bylo hledat způsoby, jak společně vytvořit dopravu bezpečnější, ekologičtější, efektivnější a příjemnější. Bylo na každém, zda zvolí téma reálné dopravní situace, nebo se zaměří na vizi do budoucnosti.

Zebra na přechodu v 3D, zpožděnky ale i celé obchvaty měst

Doporučili stavbu mostu přes Berounku, který odkloní cestující od Kladna a Rakovníka. Navrhli obchvaty měst i zvláštní zebru na přechodu, která dělá dojem, že je přechod vyvýšený. Autoškolám doporučili rozšířit výuku o jízdu v elektromobilech, která povede také k nižším nákladům na provoz i servis vozidel. Automobily doplnili o alkoholové imobilizéry i jiné technické vychytávky mající vliv na bezpečnost silničního provozu. Zvláštní kapitolu tvoří podněty k zpříjemnění cest hromadnou dopravu. Hodnotící zaujaly zpožděnky, ale i podněty týkající se kultury cestování počínaje řidičem a konče pasažéry. Mladí tvůrci se inspirovali i v zahraničí. Navrhli jednotnou elektronickou jízdenku.


TZ: Zlepšete dopravu s námi 01
Zdroj: prezentace Doprava budoucnosti; František Pivec a Jakub Tošnar, Gymnázium Joachima Barranda v Berouně

Překvapila nás kreativita žáků a studentů

Výsledky soutěže překvapily organizátory jak svým obsahem, tak i různou formou zpracování. Někteří se totiž pustili do animací nebo do natočení krátkého filmu. Vyhledali vhodné dopravní situace, vymysleli děj a stali se herci, kameramany, zvukaři i střihači. Co je ale nejdůležitější, videa mají smysluplný obsah, nepopisují pouze problém, ale nabízejí i řešení. „Ty nejlepší podněty předáme zástupcům měst, samostatnému oddělení Besipu i Ministerstvu dopravy“, říká Michal Krempl, ředitel Útvaru grantové kanceláře a transferu technologií Centra dopravního výzkumu.


TZ: Zlepšete dopravu s námi 02
Zdroj: video Neslyšíš, zaplatíš; Šimon a Lukáš Brousilovi, Gymnázium Joachima Barranda v Berouně

TZ: Zlepšete dopravu s námi 03
Zdroj: video Jak zlepšit dopravu; Sára Csonková, lucie Čejková, Anna Vacínová a Karolína Vaníková

Co účastníky k soutěži motivovalo?

Zeptali jsme paní učitelky Alice Ptáčníkové z 10. základní školy Plzeň, jak se jí podařilo motivovat žákyně k takovým skvělým výsledkům. „Téma je naší škole velmi blízké, zapadá do enviromentální výchovy, kterou v naší škole úspěšně rozvíjíme. Žáci reagovali pozitivně. Jejich spontánní reakce byla velice rychlá“, dodává s úsměvem.


TZ: Zlepšete dopravu s námi 04
Žákyně 10. základní školy v Plzni (2 místo) s paní učitelkou Ptáčníkovou

Výsledky soutěže jsou veřejné

Do soutěže bylo doručeno krásných 23 kreativních nápadů ze škol napříč celou republikou. Výsledky nezůstanou v šuplíku. Jsou veřejné a mohou být impulsem pro zavedení změn v dopravě. Nejvíce v soutěži zabodovalo Gymnázium Joachima Barranda v Berouně. Obsadilo 1., 3, 4. a 7. místo.

Na prvním místě se umístil tým s názvem Brousip ve složení Šimon a Lukáš Brousilovi z Gymnázia Joachima Barranda v Berouně. Jejich video Neslyšíš, zaplatíš upozorňuje na aktuální problematiku nepozornosti chodců na železničních přejezdech.

Na druhém místě se umístil videoklip žákyň 10. základní školy Plzeň ve složení Sára Csonková, Lucie Čejková, Anna Vacínová a Karolína Vaníková. Tým poučnou formou představil návrhy, jak zlepšit dopravu a jak se chovat bezpečně na silnicích.

Třetí místo obsadil tým ekologických cestovatelek, Kláry Bělíčkové, Nely Hamerníkové a Julie Žaliové. Jejich práce navrhující zlepšení jízdenek v budoucnu může být inspirací pro všechny přepravní společnosti.

Čtvrté místo patří žákům Gymnázia Joachima Barranda v Berouně. František Pivec a Jakub Tošnar představili návrhy o dopravě budoucnosti.

Pátou příčku obsadil Josef Tatíček z Cyrilometodějského gymnázia a střední odborné školy pedagogické v Brně. Ve své seminární práci analyzoval pozici využívání elektromobilů v českých autoškolách.

Marek Dytrt z Biskupského gymnázia Brno se umístil na šestém místě. V své práci navrhuje různá zlepšení, jak by mohlo být cestování v linkových autobusech příjemnější.

Poslední hodnocené sedmé místo obsadily žákyně Gymnázia Joachima Barranda Beroun s prezentací Bezpečnost především. Ema Čejková, Tereza Holá, Johana Jeránková, Barbora Paterová a Ela Suchitrová připravily dotazníky, ve kterých zjišťovaly způsoby přepravy žáků do škol. Oslovily 140 spolužáků ze 3 škol.



Příští ročník

Centrum dopravního výzkumu bude v letošním roce pořádat druhý ročník této soutěže. „Překvapilo nás mnoho různorodých prací. V dalším ročníku proto vytvoříme několik soutěžních kategorií. Těšíme se na nové podněty, jak zlepšit dopravu“, uzavírá Michal Krempl.